همانطور که در ماده 22 قانون مصوب 1386 آمده است، اظهارنامه ثبت طرح صنعتی که به اداره مالکیت صنعتی تسلیم می­شود، همراه نقشه، عکس و سایر مشخصات گرافیکی کالا تشکیل دهنده طرح صنعتی هستند و ذکر نوع فرآورده­ هایی که طرح صنعتی برای آنها استفاده می­شود خواهد بود. اگر طرح صنعتی 3 بعدی باشد، اداره مالکیت صنعتی می­تواند نمونه واقعی یا ماکتی از آن را نیز به همراه اظهارنامه درخواست نماید.

همچنین به موجب قسمت اخیر ماده یاد شده، اظهارنامه باید در بردارنده مشخصات طرح باشد و در مواردی که متقاضی همان طراح نیست، اظهارنامه باید به همراه مدرکی باشد که ذی حق بودن متقاضی را برای ثبت طرح صنعتی ثابت نماید.

براساس ماده 9 قانون مصوب 1386 که به موجب ماده 23 قانون یاد شده قابل تسری برای طرح­های صنعتی نیز می­باشد، متقاضی می­تواند همراه با اظهارنامه خود، طی اطلاعیه ­ای حق تقدم مقرر در کنوانسیون پاریس برای حمایت مالکیت صنعتی مورخ 1261 هجری شمسی (20 مارس 1883 میلادی) و اصلاحات بعدی آن را درخواست نماید. حق تقدم می­تواند براساس یک یا چند اظهارنامه ملی یا منطقه ­ای یا بین­ المللی باشد که هر کشور یا برای هر کشور عضو کنوانسیون مذکور تسلیم شده است. در صورت درخواست حق تقدم:

الف- اداره مالکیت صنعتی از متقاضی می­خواهد ظرف مدت معین، رونوشت اظهارنامه­ ای را ارائه دهد که توسط مرجع ثبت، ثبت اظهارنامه­ ای که مبنای حق تقدم است، گواهی شده باشد.

ب- با پذیرش درخواست حق تقدم حمایت­های مذکور در کنوانسیون پاریس شامل آن خواهد بود. در صورت عدم مراعات شرایط مندرج در این ماده و مقررات مربوط به آن، اعلامیه مذکور کان لم یکن تلقی می­شود.

با توجه به موارد یاد شده واضعین آئین­نامه مصوب 1387 مواد 73 تا 76 آئین­نامه را به ضمائم اظهارنامه و مصادیق آن اختصاص داده­اند.

با توجه به ماده 73 آئین­نامه مصوب 1387 مدارک زیر باید ضمیمه اظهارنامه شوند:

  1. مدارک مثبت هویت متقاضی و طراح؛
  2. مدارک نمایندگی، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید؛
  3. اگر طرح صنعتی دو بعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه؛
  4. اگر طراح صنعتی 3 بعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده از تمامی جوانب طرح؛
  5. در طرح صنعتی 3 بعدی، مرجع ثبت می­تواند ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید. اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می­دهد، باید حداکثر 20×20×20 سانتیمتر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده­ای با دوام و غیرفساد شدنی باشد. شکل­­ های گرافیکی و ترسیم شده باید حداکثر در ابعاد 20× 10 سانتیمتر بوده و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا بر قطع A4 و با جوهر مشکی باشد؛
  6. درخواست کتبی به تأخیر انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت آن، در صورت تمایل؛
  7. درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح، چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذکر شود؛
  8. رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است، رسید مربوط به پرداخت هزینه­ های اضافی؛
  9. مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.

با توجه به تبصره (1) ماده یاد شده، طرح چاپ شده اشکال و تصاویر گرافیکی یا ترسیم شده موضوع بندهای 3 و 4 فوق، باید حداکثر در ابعاد  20× 20 سانتیمتر باشد و در آن رنگی بودن یا نبودن اشکال و تصاویر تصریح گردد.

همانطور که در تبصره 2 ماده یاد شده آمده است، در صورت ارائه ماکتی از مدلی طرح، مرجع ثبت می­تواند ماکت مزبور را ممهور به مهر و تاریخ نموده به متقاضی آعاده نماید.

براساس تبصره 3 ماده فوق، در فرضی که اظهارنامه حاوی طرح­های صنعتی متعدد باشد، تصاویر یا اشکال یا مدل­های به صورت جداگانه ارائه شده و بوسیله شماره از بکدیگر متمایز می­گردند.

موسسه حقوقی آرکا: انجام کلیه امور حقوقی، اداری، ثبتی و اقامت

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما تماس بگیرید:

021-57731

021-57768000

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

34 − 24 =

Call Now Buttonمشاوره رایگان 02157731